4. Mistrzostwa Wroclawia w Nordic Walking o Puchar Prezydenta

4. Mistrzostwa Wrocławia w Nordic Walking o Puchar Prezydenta

4. Mistrzostwa Wrocławia w Nordic Walking już za nami! Zawody jak co roku organizowane w połowie czerwca i tym razem cieszyły się nienaganną frekwencją zawodników i kibiców, cudowną atmosferą sportowej rywalizacji, pełnią ciekawych atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Zawody po raz pierwszy wpisały się w ramy Narodowych Dni Sportu.  Na powodzenie 4. edycji  Mistrzostw złożyło się wiele czynników lecz głównym z nich okazali się przede wszystkim nieocenieni ludzie – pełni energii, pasji i chęci do działania.

W roku 2014 Mistrzostwa Wrocławia w Nordic Walking po raz kolejny honorowym patronatem objął sam prezydent miasta – Rafał Dutkiewicz, zaś po raz pierwszy zawody uhonorował patronem sam twórca nordic walking Marko Kantaneva. W imprezie udział wzięło ponad 350 zawodników, a hasłem przewodnim imprezy były ponownie krótkie i wymowne słowa „Chodź z Nami!”, które widniały na koszulkach startujących, tak jak zdjęcia kompleksu Hali Stulecia, na której terenie odbywały się zawody. Nienajlepsze warunki pogodowe, przelotny deszcz, mocne podmuchy wiatru  i zapowiedzi burzowe odstraszyły część zawodników. Tym samym zeszłoroczny rekord frekwencji nie został pobity, na co wcześniej nie wskazywała ogromna liczba zawodników zapisanych do startu poprzez system elektroniczny. Na szczęście pogoda nie obniżyła emocji, które towarzyszyły przybyłym zawodnikom i równie mocno mobilizowała ich do osiągnięcia jak najlepszego wyniku.

Mistrzostwa  przyciągnęły licznych amatorów nordyckiego chodu, ale i profesjonalistów, startujących co roku w licznych imprezach sportowych promujących tę formę ruchu. Wśród uczestników znaleźli się lokalni miłośnicy nordic walking, jak i osoby przyjezdne z bliższych i dalszych zakątków Polski. Czwarta edycja zawodów była znakomitą okazją do wspólnej integracji ludzi o jednakowym zainteresowaniu, dzięki czemu można było zauważyć jak uczestnictwo w nordic walking jednoczy i zaciera zarówno wiekowe, jak i społeczne granice na co dzień dzielące relacje międzyludzkie. Wśród startujących znalazły się drużyny rodzin, osoby niepełnosprawne, szkoły oraz VIP-y. Na trasie Profi znaleźli się także studenci wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego, która w 2014r. objęła zawody patronatem.

Organizatorzy zawodów przygotowali liczne kategorie wiekowe jak i klasyfikacje dodatkowe, aby nagrodzić jak największą liczbę startujących w mistrzostwach. W klasyfikacji Open wyłoniono aż 10 najlepszych mężczyzn, jak i kobiet. Z myślą o zawodnikach przyjęto strategię, wedle której każdy zawodnik mógł być nagrodzony  tylko raz , czyli w ramach wyłącznie jednej z klasyfikacji/kategorii (np. wiekowej, niepełnosprawny), nie dotyczyło to jedynie klasyfikacji Wrocławian. Nowością 4. edycji Mistrzostw było stworzenie klasyfikacji klubowej, do której w ostatnim momencie, dołączyło klika klubów nordic walking reprezentowanych przez 5 zawodników. Tego roku również nie mogło zabraknąć przedszkolaków! Start najmłodszych zawodników cieszył się dużym zainteresowaniem i zdecydowanie podbił serca wszystkich uczestników Mistrzostw.

Każda z osób startujących otrzymała pamiątkowy medal, koszulkę z nadrukiem Hali Stulecia, upominki od sponsorów i posiłek regeneracyjny. Dodatkowo na zwycięzców z najlepszymi wynikami czekały puchary oraz atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe, a także m.in. wyjazdy dwudniowe do Medi- SPA Mazowsze, wejściówki do Term Cieplickich, spływy pontonowe przełomem bardzkim, kosmetyki od firmy Amway i wiele innych upominków. Nagrody i puchary w imieniu prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, wręczał Dominik Golema – zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Podobnie jak w poprzednich edycjach, decydująca rolę w sprawnym przebiegu 4.Mistrzostw Wrocławia w Nordic Walking stanowiła liczna grupa wolontariuszy, którzy z pełnym zaangażowaniem pomagali organizatorom i uczestnikom. Wśród nich liczną część stanowiła grupa sędziowska, która sprawowała pieczę na całej trasie zawodów. Sędziowie pilnowali techniki marszu i zasad fair play podczas wyścigu profesjonalistów i pełnili funkcję edukacyjną dla osób startujących na trasie rekreacyjnej.

TRASY

Trasy kierowały zawodników alejkami parku Szczytnickiego oraz wokół urokliwej pergoli z fontanną multimedialną. Zmiany na trasie względem poprzedniej, 3. edycji nie były duże, bo jedynie wystąpiły na początku marszu, ale dzięki nim trasa była dłuższa i bezpieczniejsza, gdyż zmniejszyła prawdopodobność zderzenia się ze sobą uczestników mistrzostw.  Start i meta, znajdowały się tuż przy punkcie medycznym, w niedalekiej odległości od biura zawodów i sceny głównej Mistrzostw. Na trasie znajdowały się dwa punkty odżywiania zaopatrzone w wodę. Do wyboru w zależności od wieku i umiejętności były trzy dystanse, przy czym niektóre klasyfikacje i kategorie wiekowe dotyczyły wyłącznie trasy rekreacyjnej.

  • trasa przedszkolaka – poprowadzona była na dystansie ok. 500 m, wokół fontanny multimedialnej. Udział dla dzieci do szóstego roku życia był bezpłatny
  • trasa rekreacyjna – wynosiła 4,4km, przy czym składały się na nią dwie pętle
  • trasa profi – liczyła 11 km (pięć pętli)

ZWYCIĘZCY

Anna Zaczyńska – klub Nordic DEX Lubin

wynik: 01:12:44

Krzysztof Skiba – klub Nordic DEX Lubin

wynik: 01:05:21

POZOSTAŁE WYNIKI

trasa PROFI

trasa REKREACJA

ATRAKCJE

4. Mistrzostwom Wrocławia w Nordic Walking towarzyszyło wiele atrakcji, w tym występy artystyczne i konkursy z nagrodami.

Na głównej scenie zawodów można było podziwiać występy taneczne pełnych energii seniorów ze Szkoły Tańca Al-Mara, ale i pokazy tańca utalentowanych dzieci z Zespołu Zgraja, które zaprezentowały układy choreograficzne z kategorii disco-dance, hip-hop i street dance. Tego dnia na scenie zagościła również młoda wokalistka Sofii, która swoim znakomitym głosem wykonała covery znanych utworów muzycznych. Podczas oczekiwana na start jak i później na wyniki z poszczególnych tras, zawodnicy brali udział w konkursach, quizach, w których mogli wygrać drobne upominki od sponsorów, jak i wartościowe nagrody. Wśród zawodników rozlosowano unikalne kije nordic walking Exel Curve, a gościnnie wystąpił twórca książki i filmu pt. „Nordic Walking dla każdego” – Aleksander Wilanowski. Dużym zainteresowaniem wśród atrakcji cieszyły się masaże oferowane przez studentów Wyższej Szkoły Fizjoterapii z Wrocławia. W specjalnie wydzielonych namiotach zawodnicy, zarówno przed jak i po starcie, mogli skorzystać z profesjonalnego masażu sportowego.

Z myślą o najmłodszych, przygotowany był specjalny kącik malucha, w którym na dzieci czekały m.in. takie wspaniałości jak zabawa na dmuchanej zjeżdżalni, zabawy origamii  czy malowanie twarzy.

E

PATRONAT HONOROWY

E

WSPÓŁORGANIZATOR

E

SPONSOR ZŁOTY

E

SPONSOR SREBRNY

E

SPONSOR BRĄZOWY

E

PATRONI MEDIALNI

E

PARTNERZY